Шолц го прими емирот на Катар, голем поддржувач на Хамас

од Vladimir Zorba
242 прегледи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска го прими катарскиот емир Тамим бин Хамад Ал Тани, еден од најистакнатите поддржувачи на исламистичката милитантна група Хамас, како дел од дипломатските активности поврзани со драматичната ескалација на конфликтот на Блискиот Исток.

По големиот напад во саботата врз Израел од страна на Хамас, кој владее со Појасот Газа, Катар го обвини само Израел и повика на „постојаното кршење на правата на палестинскиот народ“.

Сепак, според Хамас, Катар исто така се обидува да посредува во размената на израелски заложници и палестински затвореници во израелските затвори.

Шолц го прими емирот во неговиот кабинет, а заедничка прес-конференција не беше планирана.

Состанокот се одржа неколку часа по изјавата на владата на Шолц до германскиот парламент за последните настани и неоспорната солидарност на Германија со Израел.

По тој повод, Шолц ја бранеше средбата со емирот, велејќи им на пратениците дека Катар има важна посредничка улога што сега ја користи. Шолц, исто така, рече дека е во близок контакт со египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси, кој пак има канали за комуникација со Газа.

Покрај тоа, канцеларот рече дека во текот на денот ќе разговара со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

„Сите три можат да играат важна улога во посредувањето и деескалирањето на сегашната ситуација“, рече Шолц во парламентот, додавајќи дека „би било неодговорно да не се користат сите контакти кои можат да помогнат во оваа драматична ситуација“.

Слични содржини