Шолц наведе што апсолутно не смее да се случи во војната во Украина

од Stefanija Kuzmanovska
142 прегледи

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека не очекува наскоро да заврши војната во Украина.

Тој за германскиот деловен дневен весник потврди дека Берлин ќе го поддржува Киев се додека е потребно со пари и оружје.

„Треба да бидеме подготвени за продолжена војна, иако би било пожелно да дојде крајот што побрзо“, рече Шолц.

Тој додаде дека апсолутно е клучно Кина да не ја снабдува Русија со оружје.

Слични содржини