Шолц мора да се справи со забавувањето на германската економија

од Vladimir Zorba

Олаф Шолц е на пат да стане канцелар во време кога германската економија забавува од нејзините нивоа од крајот на септември, кога неговата Социјалдемократска партија (СДП) победи на изборите, пишува „Блумберг“.

Утре лидерот на социјалдемократите ќе положи заклетва и ќе ја преземе функцијата на Ангела Меркел. Изгледите за економски раст се појавија за време на повеќенеделните разговори за формирање трипартитна коалиција со Зелените и Слободните демократи.

Податоците од понеделникот го истакнаа влошувањето кај најголемата европска економија, покажувајќи пад на фабричките нарачки по падот на надворешната побарувачка. Ова се случи во позадина на веста дека трошоците за живот во земјата се зголемени за германските потрошувачи, а инфлацијата ги надмина сите проценки и достигна 6% – највисоко ниво од почетокот на 90-тите години на минатиот век.

Се предвидува дека растот на цените ќе ослабне следната година, а економското закрепнување ќе се забрза. Со овонеделните податоци, кои ги влошуваат изгледите за закрепнување на германската економија, уште пред да се почувствува влијанието на новиот вид на Омикрон, проблемите со кои се соочува Шолц растат и можат да ја загрозат Европа во целина.

„Ќе мораме да ја преживееме зимата и покрај лошите вести“, рече Холгер Шмидинг, главен економист во Беренберг, кој предупреди на „сериозен ризик“ германското производство да се намали во четвртиот квартал бидејќи прекините во синџирот на снабдување продолжуваат да ја ограничуваат нејзината производствена индустрија.

„Уште еден бран на пандемијата би го забавил економското закрепнување, но нема целосно да го запре. Прашањето е дали силниот раст ќе започне во првиот квартал или во вториот“.

Забелешките на Шмидинг се совпаѓаат со оценката на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) објавена минатата недела. Според меѓународната организација, проблемите со глобалната понуда ја забавуваат економијата зависна од извозот. Организацијата со седиште во Париз ја намали прогнозата за раст на Германија за 2022 година за половина процентен поен на 4,1 отсто во споредба со нејзината привремена прогноза објавена само неколку дена пред изборите на 26 септември.

ОЕЦД, исто така, предвидува дека растот ќе се зголеми следната година, поддржан од забрзување на потрошувачката, подобрување на довербата и „солидни“ инвестиции. Предвидувањата беа направени пред појавата на новиот вид на коронавирус „омикрон“.

Темата за инфлацијата е поголем предизвик за германскиот канцелар отколку економскиот раст. Минатата недела тој рече „треба да направиме нешто“ доколку цените не престанат да растат, без да каже конкретни мерки.

„Не треба да се стремиме кон високата инфлација што ја имаме денес“, изјави тој за ТВ Билд.

Меѓу првите економски одлуки на новиот канцелар е изборот на нов претседател на Бундесбанк на местото на Јенс Вајдман, кој заминува овој месец. Назначувањето доаѓа во време кога Европската централна банка (ЕЦБ) се соочува со зголемена контрола поради зголемената инфлација. ЕЦБ се подготвува да ги ревидира своите програми за стимулирање, иако Вајдман сепак ќе биде на функцијата за време на клучната одлука на 16 декември за купување на обврзниците.

Со текот на времето, коалицијата на Шолц планираше други големи политички иницијативи со економски импликации, како што се зголемување на инвестициите во економското закрепнување, иако нивниот опсег останува неизвесен. Новиот канцелар во вторникот рече дека владата ќе биде добро подготвена да одговори на предизвиците со кои се соочува Германија доколку трите партии можат да продолжат да работат заедно, како што направија за време на нивните коалициски разговори.

„Не смееме да заборавиме дека треба да извршиме други важни задачи, како што е справувањето со пандемијата“, рече Шолц за време на церемонијата на потпишување на коалицискиот договор во Берлин.

„За тоа ќе бидат потребни сета наша сила и енергија“, додаде тој.

Слични содржини