Шолц: Не им отежнувајте на противниците на Кремљ да ја напуштат Русија

од Берта Китинска

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека е важно да не им се отежнува на противниците на Кремљ да ја напуштат Русија, иако, додаде, има простор за дебата на европско ниво за забраната за пристигнување на руски туристи.

„Важно е да разбереме дека има многу луѓе кои ја напуштаат Русија бидејќи не се согласуваат со рускиот режим“, рече тој по состанокот со лидерите на нордиските земји во Осло, пренесе Ројтерс.

Слични содржини