ШОУ на мајката на Рабио во ложата: Вербално ги нападна семејствата на Мбапе и Погба, па се сврте на новинарите

од Stefanija Kuzmanovska

Страшната атмосфера во француската репрезентација на Европското, за што пишуваат тамошните медиуми со денови, беше прикажана за време и по натпреварот од осминафиналето, кој светскиот шампион го загуби од Швајцарија по пенали и беше елиминиран.

Најголемата сензација на Еврото се случи откако фаворизираната Франција на десет минути пред крајот на регуларниот дел од сезоната имаше и прокоцка два гола предност (3:1), а третиот погодок за израмнување и продолженија Швајцарија го постигна во 90-та минута,откако Пол Погба ја загуби топката.

Адриен Рабио полуде, изразувајќи ја огорченоста кон Погба за неговите грешки со викање и гестикулација. Тој одговори и настана кавга, која едвај ја смири тренерот Дидие Дешамп. Истите играчи жестоко се скараа и набргу потоа, пред продолженијата, и повторно мораше да ги раздели Дешамп.

Сето ова се случи по друг скандал во Франција за време на натпреварот. Крилниот напаѓач Кингсли Коман одби да ја напушти играта иако тренерот му нареди да го стори тоа бидејќи беше повреден во првото полувреме. И Дешамп едвај успеа да ја наметне својата волја тука. Едвај во 111-та минута Коман беше заменет со Маркос Турам.

Следуваа продолженија и пенали откако Франција загуби и отпадна бидејќи Килијан Мбапе не успеа да го реализира решавачкиот пенал.

Вероник Рабио полуде во ложата на стадионот во Букурешт. Доминантната мајка на Адријан, позната по тоа што внимателно ја следи кариерата на нејзиниот син, им рече на родителите на Мбапе, кои беа веднаш под неа, на трибините на стадионот: „Срамота е што тој шутираше вака за играч со негов квалитет. Тој шутираше премногу лесно. Се надевам дека ќе го вразумиш и затоа што е премногу арогантен“, сведочеа француските новинари кои беа во близина.

Таа ова го зборуваше додека таткото на Мбапе беше уништен од промашувањето на неговиот син, а неговата мајка Рејчел плачеше од истата причина.

После тоа, мама Рабио се пресели кај Матијас и Флорентин Погба, постарите браќа на Пол, кои беа веднаш зад неа. Таа им се пожали за неговата загуба на топката при третиот гол на Швајцарија.

Кога завршила со семејствата на Мбапе и Погба, таа се нафрлила на француските новинари, кои ги нападнала затоа што биле премногу благи кон „арогантниот Мбапе“.

Француските новинари тврдат дека тирадата на мама Рабио траела 20 минути.