Шпанија го признава Косово?

од Nikola Popovski

Бриселскиот портал „ЕУ обсервер“ објави, повикувајќи се на извор од Мадрид, дека Шпанија ќе биде подготвена да го признае Косово доколку Приштина постигне договор со Белград.

Порталот потсетува дека Шпанија е една од петте земји-членки на ЕУ кои не ја признале независноста на поранешната јужна српска покраина.

„Нашата позиција не е опструкционистичка. Напротив, таа е конструктивна“, изјавил за бриселскиот портал неименуван извор од шпанското Министерство за надворешни работи.

loading...

Слични содржини