ШПАНИЈА ПОВТОРНО РАЗОЧАРА: Левандовски и донесе реми на Полска против „фуријата“

ШПАНИЈА повторно ги разочара своите фанови. „Фуријата“ одигра нерешено 1: 1 со Полска на стадионот „Ла Картуха“ во Севиља во рамките на 2. коло од групата Е.

Ова е второ реми во конкуренција за тимот на Луис Енрике. Шпанија пропушти многу шанси и сè уште не знае за триумф на шампионатот на Стариот континент.

На Шпанците им беа потребни 25 минути да поведат. Жерард Морено центрираше, а Алваро Мората се справи одлично и го совлада Војчех Шчесни.

Шпанија продолжи да напаѓа и во второто полувреме, но Полјаците беа тие што погодија. Стрелецот не би бил како никој друг освен Роберт Левандовски. Напаѓачот на Баерн скокна многу добро и го постигна првиот гол на Европското првенство.

На чело на табелата од групата Е е Чешка со четири бода, Словачка има три, Шпанија два, а Полска еден.

Во последното коло од групната фаза ќе се сретнат Шведска – Полска и Шпанија – Словачка. Двата натпревари се играат на 23 јуни.