Шпанците предизвикаа бура: Косово доби химна, но нe и име (видео)

Иако било најавено дека шпанската телевизија нема да ја емитува химната на Косово, тој план не бол почитуван, но реализиран е уште еден, со кој Шпанија дала до знаење што мисли за оваа земја.

Шпанија и Косово синоќа одиграа дуел во третото коло од квалификациите за Светското првенство во Катар.

Во текот на денот, локалните медиуми објавија дека Фудбалскиот сојуз на Шпанија ќе забрани емитување на химната на Косово, како и дека грбот, знамето и името нема да се гледаат во преносот.

Телевизијата што имала право да го емитува овој натпревар, сепак, ја пуштила косовската химна во преносот во живо.

Знамето и грбот не можеле да се видат, а бил испочитуван планот коментаторите да не го споменуваат зборот „Косово“ во кое било време, туку противникот на Шпанија да го нарекуваат „Фудбалскиот сојуз на Косово“.

Она што привлече најголемо внимание кај гледачите е начинот на кој нашиот северен сосед е претставен на графиката кој го покажува резултатот.

Додека за Шпанија, нормалната кратенка „ESP“ бил напишана со големи букви, Косово го добило своето „kos“, но со мали букви.

Што се однесува до самиот натпревар, тој поминал без инциденти на теренот, а Црвената фурија остварила победа од 3:1.

Прашањето за победникот бил практично решено по првите 45 минути, бидејќи домаќинот дошле до убедлива предност со головите на Дани Олмо и Феран Торес за само две минути.

Фудбалерите на Косово успеаа да ја намалат разликата во 70-та минута со гол од скоро половина терен, по големата грешка на младиот голман Унаи Симон, но само пет минути подоцна Жерард Морено го постави финалниот резултат.