Штетата од природни катастрофи во САД ќе надмине рекордни 100 милијарди долари

од Vladimir Zorba

Штетата од природни катастрофи во САД оваа година ќе надмине рекордни 100 милијарди долари, рече претседателот Џо Бајден, говорејќи на митинг во Колорадо.

„Природните катастрофи ја чинеа Америка 99 милијарди долари минатата година. Оваа година рекордот ќе биде соборен – ќе биде над 100 милијарди долари“, рече Бајден.

Говорот на претседателот беше емитуван на каналот на Белата куќа на Јутјуб.

Слични содржини