Почетна / Актуелно / Штетата од ураганот “Ирма” на Карибите “ги надминува сите фантазии”

Штетата од ураганот “Ирма” на Карибите “ги надминува сите фантазии”

Во регионот на Карибите, стана јасно колкав е голем пустошот што беше предизвикан од ураганот “Ирма”. “Тие ги надминуваат сите фантазии”, изјави холандскиот кралт Вилијам Александер, при неговата посета на Сент Мартин, пренесува германскиот телевизиски канал ЗДФ.

“Никогаш претходно не сум видел такво нешто”, признава монархот. Ураганот кој беше од петти степен го погоди островот, кој е поделен помеѓу Франција и Холандија,пред една неделе. Во природната непогода загинаа 48 лица. Се очекува францускиот претседател Емануел Макрон да пристигне на островот подоцна денеска.

loading...