Што и да се случи на Австралија Опен – Ѓоковиќ останува на врвот на АТП листата до 21 февруари!

од Vladimir Zorba

Дури и Данил Медведев или Александар Зверев да победат на Австралија опен, Новак Ѓоковиќ ќе остане прв на светската листа – но само до 21 февруари.

Во образложението на ситуацијата по првиот Гренд слем годинава, се објаснува дека овој турнир се играл подоцна од вообичаено минатата година, дека завршил на 21 февруари, па тој ден тие бодови ќе излезат од компјутерот.

Како и обично, АТП е многу скржав на објаснувања, но може да се претпостави дека Новак би можел да ја одбрани првата позиција на светската листа доколку во меѓувреме реши да игра некои турнири на кои би можел да заработи нови бодови.

Но, со оглед на тоа што во тој период има помали натпреварувања, најмногу серијата 250 и само серијата 500 во Ротердам, не е сигурно дека ќе се одлучи на тој потег. Ѓоковиќ изјави дека нема да дава изјави до крајот на Австралија опен, а дури во иднина ќе бидат познати неговите понатамошни планови.

Тој лани истакна дека број 1 на АТП листата повеќе не му е приоритет, дека ќе игра помалку турнири од претходно затоа што сака да ги задржи силите за Гренд слемовите.

Но, доколку ситуацијата од Мелбурн се префрли на други големи и мали натпреварувања, дека практично е невозможно да се игра без вакцина, останува да се види што ќе одлучи Ѓоковиќ.

Слични содржини