Што има апартман во Будва каде ноќевање е над 3.000 евра?

од Nikola Popovski

Будва е една од хит дестинациите во Црна Гора, место каде што естрадата сака да биде видена, па затоа не е изненадувачки што во сезоната цените на сместувањата понекогаш одат над реалните. Проверивме што точно содржи апартманот, кој се изнајмува во втората половина на јули за 3.187 евра на ден, објавува српска „Нова“.

Ако ја пребарате понудата на Airbnb за средината на сезоната во Будва, ќе забележите дека има многу сместувачки капацитети чија цена за една ноќ надминува 1.000 евра. Во таков контекст, стан што се изнајмува за 3.187 евра на ден (и со попуст, бидејќи целосната цена е 3.749 евра), секако мора да биде нешто посебно.

Станот во луксузен хотел на полуостровот Завала во Будва се простира на 250 квадратни метри со пространа тераса од 220 квадратни метри (секако со поглед на море), и е дизајниран да прими шест лица, кои, како што е наведено, можат да очекуваат „кралски третман“. Домашни миленици се исто така дозволени.

Секоја од трите спални има голем двоен кревет, дневната соба е поврзана со трпезаријата, има две бањи, па дури и специјално уреден работен простор.

Сите соби се комплетно опремени, од средства за лична хигиена и основни кујнски прибор (сол, бибер, масло), преку клима уред, фен за коса, ТВ, железо, фрижидер, до апарати за кафе, машини за перење, машини за миење садови.

Списокот на бесплатни услуги што гостите можат да ги очекуваат вклучува појадок во хотелскиот салон и пристап до хотелскиот базен; лежалки на една од трите приватни плажи за целосно уживање во Јадранското Море. Има и паркинг и такси-брод до Стариот град, во чии ѕидови ќе се сретнете со оние кои платиле 30 евра од вечер и го добија истото море, истото сонце и истата атмосфера на познатата Будва.

Слични содржини