Што претставува диетата Noom, една од најпопуларните во светот?

од Vladimir Zorba

За разлика од популарните диети, кои се потпираат на само една група на намирници за слабеење, Noom диетата не е „универзална“.

Таа е прилагодена на човекот врз основа на неговото тело и начин на живот. На крајот на краиштата, сите ние сме различни и како што може да се види од разновидните диети, сигурно не сите функционираат исто.

Диетата Noom е една од најпопуларните на Google оваа година и ја испробале повеќе од 45 милиони луѓе ширум светот. Многумина тврдат дека се постигнуваат импресивни резултати.

Што е диета Noom и како функционира?

Ова е апликација која ќе ви помогне да изгубите тежина и долгорочно да ја одржувате тежината со броење калории и следење на фитнес активности, крвниот притисок и шеќерот во крвта. Сè се одредува врз основа на возраста, моменталната тежина, висината, нивото на активност и други фактори на здравјето и начинот на живот.

Пред да се регистрирате, треба да одговорите на неколку едноставни прашања за вашата тежина и колку сакате да изгубите тежина, а потоа алгоритмот ќе ја одработи вашата цел за слабеење и неделен план како да ја постигнете.

Апликацијата нуди дури и пристап до „тренер за здравје“, па можете да поставувате директни прашања, како што да изберете за вечера во ресторан или како да подготвите здрава храна дома.

Дали диетата Noom е добра за слабеење?

Бидејќи повеќето од нас ги носат нашите телефони насекаде, следењето на калориите и она што го јадете е исклучително лесно. Всушност, веројатно ќе треба да потрошите само околу десет минути дневно за да го пополните напредокот на апликацијата.

Всушност, способноста да се види што јадете секој ден може да ви помогне да ги идентификувате позитивните и негативните навики во исхраната и да бидете посвесни за калориите што ги консумирате. И ако посегнете по повисока калорична храна, можете да се откажете, знаејќи дека треба да ја запишете.

Што можете да јадете?

Кога ја следите Noom диетата, многу е јасно каква храна треба да јадете, а која да избегнувате.

Храната класифицирана како „зелена“ треба да ја сочинува вашата исхрана. Имаат ниска калорична густина, како што се овошјето, зеленчукот, млечните производи со малку маснотии и некои житарки. Ова често се намирници со влакна, па ќе ве заситат долго време.

Зелената храна вклучува:

Спанаќ

Домати

Моркови

Јаболка

Боровинки

Сирење со малку маснотии

Бадемово млеко

Тофу

Сладок компир

Грашок

Кафеав ориз

Банани

Жолта храна е онаа што треба да се конзумира умерено, како што се посно месо и риба. Добро е да внимавате на големината на вашите порции.

Жолтата храна вклучува:

Грав

Кус кус

Маслинки

Авокадо

Туна

Диетални пијалоци

Бел леб

Бел ориз

Гуакамоле

Лосос

Црвената храна е онаа со висока калорична густина и најниска хранлива вредност, па затоа треба да се конзумира умерено.

Често, црвената храна има малку вода и влакна, што значи дека не ве заситува долго време, а недостатокот на вода може да значи повеќе калории во помала порција.

Црвената храна вклучува:

Чипс

Мајонез

Овошен сок

Торта

Чоколадо

Пиво

Јаткасти плодови

Полномасно млеко

Пица

Хамбургери

Колку калории можете да внесувате?

Како што се испостави, диетата е индивидуална за секого. И иако „калорискиот дефицит“ ќе варира од личност до личност, никогаш нема да биде помал од 1.200 за жените да ги задоволат основните нутритивни потреби, а истовремено да ја постигнат севкупната цел за губење на тежината.

Факт е дека оваа диета не вклучува планови за оброци кои треба да се следат од ден на ден, па ако барате ваков тип на план на исхрана, можеби нема да биде за вас.

Од друга страна, има многу рецепти од кои можете да изберете кои можат да бидат корисни при изготвување план за оброци за неделата – врз основа на храната што треба да ја јадете.

Слични содржини