Што се случи со Хари и Меган по погребот на кралицата?

од Stefanija Kuzmanovska

Принцот Хари и Меган Маркл одиграа истакнати улоги за време на погребот на кралицата Елизабета.

Познато е дека парот кој ги напушти должностите на кралското семејство и сега живее во Америка има проблематични односи со другите членови.

Откако ги напуштија своите должности во кралското семејство, тие учествуваа во бројни интервјуа, вклучувајќи го и интервјуто со американската водителка Опра Винфри минатата година. Во него, тие го обвинија кралското семејство за расизам, тврдејќи дека неименуван член на семејството дал несоодветна забелешка за нивниот син Арчи пред да се роди.

Сепак, од смртта на кралицата, која се случи пред речиси две недели, тие се најдоа во срцето на сите настани. Сега се поставува прашањето што се случи со нив откако заврши погребот во понеделникот? Двојката последен пат беше видени во јавноста додека ја напуштаа капелата Свети Џорџ и изгледаа исцрпено.

После тоа, се чини, присуствувале на приватниот погреб на кралицата, на кој присуствувале членовите на семејството и нејзините најблиски роднини. После тоа тие ја поминаа ноќта во Виндзор. Сепак, како што пишува The Times, тие нема да останат долго во Обединетото Кралство. Причината е што тие имаат намера што поскоро да одлетаат до нивниот дом во Калифорнија за да можат повторно да бидат со своите деца – Арчи, кој има три години и едногодишната Лилибет.

И покрај турбулентната врска во изминатите неколку години, војводата и војвотката од Сасекс и остатокот од кралското семејство беа обединети во нивната тага по смртта на кралицата.

Тоа покрена прашања за можноста за помирување меѓу Хари, неговиот брат Вилијам и нивниот татко, кралот Чарлс.

И покрај извештаите за несогласување меѓу двајцата браќа, Вилијам и Хари останаа срдечни еден со друг и беа видени како разговараат за време на појавувањата во јавност. Тоа дојде откако кралот им оддаде почит на парот во своето обраќање до нацијата еден ден по смртта на неговата мајка, велејќи: „Исто така, сакам да ја изразам мојата љубов кон Хари и Меган додека тие продолжуваат да ги градат своите животи во странство“.

Пред погребот на кралицата, Хари и Меган присуствуваа на нејзините платинести јубилејни прослави во јуни, но останаа надвор од видното поле во поголемиот дел од викендот.

Сè уште не е јасно дали ќе присуствуваат на крунисувањето на Чарлс Трети и останува да се види дали ќе ги остават настрана несогласувањата во обид засекогаш да го залечат јазот и дали нивното појавување на кралските настани ќе стане редовна појава.

Слични содржини