Што се случува со вашето тело кога јадете банани секој ден?

од Берта Китинска

Бананите се исклучително здрави, но и подеднакво вкусни! За почеток, добро е да знаете дека бананите содржат многу важни хранливи материи и се меѓу најпопуларните овошја во светот.

Бананите содржат витамини А, Б6, Ц и Е, а покрај тоа, тие содржат и минерали како што се калиум, калциум, магнезиум, фосфор и селен. Калциум и магнезиум ни се потребни за силни коски и за спречување на несоница. Истражувањата покажаа дека селенот е поврзан со превенција од рак и проблеми со тироидната жлезда. Калиумот е од суштинско значење за функционирањето на човечките и растителните и животинските клетки.

Можеби најмногу ве интересира информацијата дека една банана има само околу 100 калории, малку протеини и нема масти. Еве што значи за вашето здравје ако јадете по една банана секој ден.

Содржи хранливи материи кои го контролираат шеќерот во крвта

Богати со пектин и отпорен скроб, тие можат да го контролираат шеќерот во крвта после оброк и да го намалат чувството на глад.

Покрај тоа, тие немаат вредности на гликемиски индекс, па вредноста е околу 30 за зелените банани и околу 60 за зрелите, што значи дека нема да предизвика скок на шеќерот во крвта откако ќе ги јадете. Ова не важи за луѓето со дијабетес кои не треба да јадат многу зрели банани, а доколку јадат мора да ја следат нивната состојба.

Влакната кои се наоѓаат во бананите секако ќе го подобрат варењето, пишува Ordinacija.hr.

Тие помагаат при губење на тежината

Ниту една студија досега не потврдила дека бананите ќе влијаат на слабеењето, но бидејќи имаат неколку состојки кои секако можат да помогнат, тие се користат и тогаш. Со оглед на тоа што една банана има малку калории и ќе ве остави сити долго време, лесно е да се претпостави дека тие не се храна која дебелее.

Влакната што исто така ги содржи се поврзани со губење на тежината во неколку студии. Бананите кои сè уште не се целосно зрели го содржат и споменатиот скроб кој ќе се погрижи да не сте гладни.

Тие го одржуваат срцето здраво

Познато е дека бананите содржат калиум, но дали знаевте како може да влијае на здравјето на срцето? Важно е да знаете дека можете и дека консумирањето по една банана дневно ќе го заштити здравјето на вашето срце.Повеќето луѓе не добиваат доволно калиум во телото, што може да има директно влијание врз крвниот притисок на другите делови на кардиоваскуларниот систем. Истражувањата дури покажуваат дека исхраната богата со калиум може да го намали ризикот од срцеви заболувања за дури 27 проценти.

Слични содржини