Шварценегер заработил 80.000 долари за една фраза во „Терминатор“

од Vladimir Zorba

Актерот Арнолд Шварценегер е најпознат по улогата во „Терминатор“, од која исто така заработи многу добро, бидејќи бил платен по изговорени зборови.

Добил неверојатни 21.429 долари по изговорен збор во филмот „Терминатор 2: Судниот ден“, пишува „Лад Бајбл“.

Тој глумеше во тој филм во 1991 година и изговори 700 зборови, што значи дека заработил 15 милиони долари со таа улога.

Седум години порано, во првиот дел од Терминатор заработи 750 илјади долари, што трае 137 минути. Во тоа време, тој имаше помалку текст да каже.

Неговата најпозната фраза, популарниот „one liner“ „Hasta la vista, baby“ чини 85.716 долари.

Слични содржини