Шведска во шок: Политичар со потекло од Балканот фатен како шмрка кокаин (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Шведски политичар со балкански корени, Дарко Мамковиќ (52), кој во моментов е службено лице во градот Норчепинг, е снимен наводно како шмрка кокаин.

„Тоа беше грешка, бев пијан на приватна забава, каде се покажа дека лицето кое ми ја даде супстанцијата бараше да добие компромитирачки материјал против мене заради изнуда“, коментира Мамковиќ.

На видеото, објавено од „Експресен“, наводно се гледа како Дарко Мамковиќ седи на софа.

Во позадина има музика, а на масата пред него има лименки енергетски пијалоци, наргиле, но и бел прав за кој се смета дека е наводно кокаин. Мамковиќ се наведна двапати кон прашината на масата, пренесува „Ослободување.ба“

Извори на „Експресен“ тврдат дека информациите дека Мамковиќ консумирал наркотични средства биле дискутирани од социјалдемократите на Шведска (СД) од Норчепинг. Дополнителен проблем е што Мамковиќ е истакнат партиски функционер. Покрај тоа, тој е член на регионалниот одбор во Естерјетланд и претседател на општинскиот одбор на СД Норчепинг.

loading...

Слични содржини