Актуелно
Почетна / Актуелно / Швеѓаните изгледа беа во право, таму нема втор бран

Швеѓаните изгледа беа во право, таму нема втор бран

Шведскиот лекар и државен епидемиолог Андерс Тегнел можеби сепак беше во право. Како што одминуваше времето и растеше бројот на заразени и активни случаи во многу европски земји, се чини дека има смисла неговиот контроверзен и често критикуван пристап – што „Фајненшл тајмс“ го нарекува „рационален“ во големото интервју со Тегнел.

Да ве потсетиме, училишта, ресторани и спортски сали работеа во Шведска и немаше класичен карантин. Иако многу негови колеги тврдеа дека Шведска ќе ја плати целата цена, Тегнел сепак ужива голема поддршка во јавноста, не сметајќи ја популистичката партија на шведските демократи, која бараше негова оставка.

Таканаречениот архитект на „Шведскиот модел“ Андер Тегнел вели дека Шведска ќе има „ниско ниво на ширење“ со повремени локални жаришта.

„Шведска ќе има некои локални жаришта и ниско ниво на пренос на вируси. Во други земји ќе биде многу посериозно. Тие се многу подложни на скокови, бидејќи немаат развиен имунитет “.
Токму поради таканаречениот имунитет на стадото, Тегнел беше најжестоко нападнат – тој беше споредуван со Хитлер и Сталин, тој исто така доби смртни закани – иако тврди дека неговата цел никогаш не била да дозволи инфицирање на голем број луѓе. Но, тој се согласува дека имунитетот е главно одговорен за падот на бројот на случаи во Шведска.
„Ставањето на целата земја во карантин е како да се обидуваш да убиеш мува со чекан“, рече тој за ФТ, објаснувајќи дека шведскиот пристап има јасна стратегија.

„Тоа драстично затворање и отворање не е изводливо. Не можете да отворате и затворате училишта. Тоа е катастрофа. Истото важи и за рестораните. „Луѓето се заморуваат и економијата страда.

Шведска е една од ретките земји во светот каде носењето маски на јавно место не е задолжително, ниту се препорачува („Маските се едноставно решение и не верувам во едноставни решенија за комплицирани проблеми“, вели тој).
Сепак, тоа не значи дека се живее нормално: Швеѓаните исто така престанаа да патуваат, а хотелите и рестораните имаат помалку гости, така што економскиот пад е значителен.

Во јуни, тој го опиша пристапот на повеќето европски земји и САД со зборовите „како светот да полуде“.

И што мисли тој за вакцината?

„Тоа нема да биде сребрен куршум“, предупредува тој. „Немојте да мислите дека кога вакцината ќе биде достапна, ќе можеме да се вратиме во старите животи. Нема да биде така лесно “.

loading...