Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Си Ен Ен: Турскиот кошмар во Сирија станува реалност

Си Ен Ен: Турскиот кошмар во Сирија станува реалност

 

Падот на Алепо, контролирано од терористите, ќе стане најсилниот удар на стратегијата на Анкара, пишува набљудувачот на СНН Џони Тол. “Кошмар за Турција станува реалност”, се вели во статијата.

20160212.kmkgaefyry

Сириските владини сили, кои се поддржани од руската авијација,  ја отсекоа последната рута за снабдување на терористите во Алепо. Ако сириската армија успее конечно даго  стави под своја контрола овој коридор, целата сириско-турска граница ќе се покаже под управа на силите кои “Анкара ги мрази” – на претседателот на Сирија Башар Асад, се вели во статијата. “Досега Турција одбиваше да ја преиспита својата линија за Сирија, но создадената ситуација, најверојатно, наскоро нема да  остави други варијанти. Битката за Алепо сведочи за тоа дека ова сценарио не е многу далеку “, истакнува Џони Тол. Учеството на Русија во сирискиот конфликт радикално го промени текот на војната за Анкара. Турција заедно со САД планираа создавање на зона без летови по сириско-турската граница. Анкара се надеваше дека благодарение на “безбедна зона” напредувањето на Курдите на Север ќе биде прекинат, а таканаречената сириска опозиција ќе ги зајакне своите позиции и целосно ќе се стави под своја контрола Алепо, а власта на Асад ќе ослабне, пишува авторот. Но по симнувањето  рускиот авион  Су-24 на Анкара, Русија во одговор распореди во Сирија ракетен комплекси С-400, и создавањето на беспилотни зона стана невозможно. Покрај тоа, САД најавија блескава поддршка за противниците на Турција – Курдите, кои постигнаа значителни успеси во борбата против ДАЕШ. Патот за снабдување на терористите во Алепо продолжува напати да дејствува , но, најверојатно, тоа нема да трае долго. Ако сириската армија превземе територијата западно од Алепо, Турција ќе се покаже целосно отсечена од поддржувањето  од неа  на терористите. Покрај тоа, десетици илјади Сиријци бегаат во Турција на позадината на битката за градот, забележува Тол. Најлошото сценарио за Турција е оној во кој сириските Курди ќе успеат да создадат автономија на сириската граница со Турција и Ирак. Некои експерти претпоставуваат дека овој развој на настаните може да ги натера турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да интервенира директно во Сирија. За Ердоган ова може да биде крајно “примамливо”, но сепак инвазијата на турските војници во Сирија е малку веројатно, бидејќи би била “премногу ризично и во политички, и во воена смисла”, пишува авторот

loading...