Сигурно ќе се препознаете: 11 типа луѓе во карантин и нивните смешни описи

од Stefanija Kuzmanovska

Поминаа три недели недели од затворањето на продавниците, кафулињата, рестораните и други места за дружење.


Живееме без пиење кафе на плоштад и на кеј, без нашите фризери, козметичари, без библиотеки, базени, училишта за танцување, спортски сали, групни тренинзи, клубови …

И сето тоа се исплати затоа што тој нов живот и останувањето дома помага да се спречи ширењето на коронавирусот.

Сепак, сегашната состојба е таква што, благодарение на карантинот, излегоа на површина некои нови особини.

Луѓето за кои мислевме дека знаеме се за нив, или луѓето за кои мислевме дека се сосема различни, сега станаа нешто сосема ново.

Па околу нас се оние кои знаат сè, паничари, флегми, мајстори во кујната, оние кои не престануваат да чистат, оние кои неуморно работат, оние кои го користат времето во карантин за да откријат некои сосема нови таленти …

Сите овие и некои други видови на „карантински лица“ беа наведени, изготвени и опишани од тимот, кој стои зад белградскиот бренд „Ивица и маица“.

Ви ги претставуваме типовите и описите подолу во овие времиња, во кои се потребни многу забавни содржини.

И да. Сигурни сме дека кај некој тип во карантин ќе препознаете барем едно лице од вашата област, ако не и вие самите.

Тип 1: Ги знае сите информации

Најчесто познавате лица чија кума на сестрата на тетка ви има пријател чиј пријател е на многу висока позиција. Таа е прва што ги дознала информациите. Проверено сто проценти. Таа ги споделува само со вас затоа што ви посакува добро.

Тип 2: Шири паника

Сè е теорија на заговор. Ситуацијата е секогаш полоша отколку што е, и тој е оној што ќе ве направи свесни. Што ако сето тоа е виртуелна реалност и ние веќе сме зомби, но тие ја избришале нашата меморија, а?.

Тип 3: Шири љубов

Испраќа виртуелни прегратки. Вибрира на фреквенција на среќа. Би го прифатил и самиот вирус затоа што мора да му треба љубов и затоа што е лош. Не го обвинувај. Кога не вибрира љубов, блуе оган.

Тип 4: Журкаџија

Тој присилно ги поканува пријателите да пијат сами по дома и да се забавуваат. Но на апликација „во живо“. Урлање преку музика, наздравување во камера и врвниот аутфит се неизбежни.

Тип 5: Кувар

Добро време е да ги фотографирате сите дневни оброци. Ако е баш добар, ќе ви даде и бесплатен рецепт. Деновиве, занаетчиите споделуваат рецепти за леб со нас. Измешајте брашно, вода и сол. Печете во рерната. Фотографирате. Средувате во Lightroom и еве го најубавиот леб досега.

Тип 6: Хејтер

Тој го користи слободното време, што вообичаено го има на претек, за да истражи што е лошо кај другите. Најдобрите примери можете да ги најдете на Твитер.

Тип 7: Мрза

Се покажаа како херои. Додека другите се бунат дека се затворени, мрзата ужива. Можеби не е свесен за тоа што се случува затоа што не сака да гледа вести.

Тип 8: Чистач

Се разбира, рачките да се испрскаат веднаш штом ќе се допрат, прозорците се мијат веќе пет пати, сè е дезинфицирано. Проблемот е, работите не се валкаат и наскоро нема да имаат што да исчистат !! Но, можеби бањата со асепсол го олеснува стресот. И вие таму се грижите за некое брашно!

Тип 9: Хобихоличар

Сето ова добро му дојде. Конечно тој има време за сите свои хобиа. Не размислува да ги претвори во бизнис, затоа што не е тоа тоа ако некој ви плаќа за она што го правите.

Тип 10: Вежбач

Може вие да го извадите од теретана, но не и теретаната од него. Очекувајте многу пот, совети и диети со протеини.

Тип 11: Хипохондрик

Тој има корона три пати на ден. Другите болести чекаат трпеливо бидејќи ова се петте минути на короната.

loading...

Слични содржини