Силен земјотрес, епицентарот во Јадранското море

од Nikola Popovski

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран вечерва околу 21: 20 часот во италијанскиот дел на Јадранот.

Епицентарот на земјотресот бил, како што е објавено на веб-страницата на Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), во морето, 91 километар северно од Пескара и 57 километри југоисточно од Сан Бенедето дел Тронто, наведува хрватски Индекс, пренесува Танјуг.

„Беше силно, но кратко“, напишал еден посетител од Фермо, 50 километри западно од епицентарот на земјотресот, на веб-страницата на ЕМСЦ.

Според ЕМСЦ, земјотресот бил почувствуван во Италија, Хрватска, БиХ и Словенија.

Слични содржини