Силен ЗЕМЈОТРЕС ја погоди Алјаска!

од Nikola Popovski

Алјаска денеска беше погодена од силен земјотрес со јачина од околу 7 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот на земјотресот бил на островот Кодиак, кој е оддалечен 652 километри од главниот град Екориџа.

Земјотресот се случи на длабочина од 10 километри.

Сe уште нема официјални најави за јачината на земјотресот, така што некои медиуми јавуваат дека според Рихтер потресот бил 6,5 степени, а други дека јачината на земјотресот бил 7,0 степени.

Како што беше објавено, не се очекува да се објави опасност од цунами, а научниците веруваат дека тоа е последица на земјотресот што се случи на 29 јули.

Исто така, беше објавено дека се очекуваат нови земјотреси.

Слични содржини