Силен земјотрес ја погоди Јапонија

од Vladimir Zorba

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран околу 16:10 часот по локално време во јапонската префектура Кагошима, југозападно од Јапонија, соопшти Јапонската метеоролошка агенција.

Земјотресот се случи во селото Тошима, кое е дел од синџирот острови Токара, додаде Јапонската метеоролошка агенција.

Официјални лица велат дека нема опасност од цунами.

Засега нема информации за потенцијална материјална штета или евентуални жртви.

Слични содржини