Силен ЗЕМЈОТРЕС ја стресе Грција

од Nikola Popovski

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција попладнево, пренесува порталот Волканодискавери.

Земјотресот е почувствуван во близина на градот Кос, кој се наоѓа во јужниот Егеј, соопшти Националната опсерваторија во Атина (НОА), која се смета за главна државна агенција за следење на сеизмичката активност во Грција.

Земјотресот се случи на мала длабочина од 10 километри под епицентарот во 17.15 часот по локално време.

Точната големина, епицентарот и длабочината на земјотресот може да се ревидираат во следните неколку часа или минути додека сеизмолозите ги разгледуваат податоците и ги рафинираат своите пресметки или додека другите агенции го издаваат својот извештај.

 

Слични содржини