СИЛНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ДУБАИ: Сомнежите се во складиште со нафта (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Вечерва се случила страшна експлозија на пристаниште во Дубаи.

Според очевидци на инцидентот, експлозијата била толку силна што ги потресе зградите на трговскиот центар на Обединетите Арапски Емирати.

Пристаништето Џебел Али се наоѓа на 35 километри југозападно од Дубаи, во Персискиот залив.

Додека шокираните граѓани доживеале шок, некои од прозорците ја снимиле ужасната сцена.

Засега не е позната причината за експлозијата.

Пристаништето е дел од поморскиот пат на свилата, кој поминува од кинескиот брег на југ преку јужниот врв на Индија до Момбаса, од таму преку Црвеното Море преку Суецкиот канал до Средоземното море, до регионот Горно Јадран до Трст со своите железнички врски кон Централна Европа, Источна Европа и Северното Море.

Слични содржини