Силни експлозии во Харков

од Берта Китинска

Рано утринава се слушнале експлозии во Харков и Николаев, објавија градоначалниците на тие украински градови Игор Терехов и Олександар Сенкевиц.

Терехов изјавил дека руските сили нападнале три области на Харков, пренесува Униан.

„Повеќекратни ракетни фрлачи и генерално непрецизното оружје предизвикаа уништување во големи делови од градот. Руските сили продолжуваат да вршат локални рации и напади против украинските сили“, објавија тие.

„Тие веројатно се обидуваат да ја принудат Украина да задржи значајни сили на овој фронт, за да ги спречат да бидат ангажирани на други фронтови“, додаваат тие.

Киевскиот независен весник го цитираше градоначалникот Игор Терехов дека руските сили отвориле оган врз три градски области околу 5:44 часот.

Терехов објави дека се погодени областите Киевска, Основјанска и Немишлијанска. Од гранатирањето е оштетена станбена зграда, а се запалила уште една неутврдена зграда.

Слични содржини