Симптоми на коронавирус кои може да траат и една година

од Stefanija Kuzmanovska

Германски истражувачи спроведоа студија објавена во списанието „Clinical Infectious Diseases“, а резултатите од нивната студија покажаа дека 77,1 процент од ковид пациентите имале симптоми на болеста дури и една година откако се заразиле.

Најчестите симптоми кои траеле една година се намалена способност за вежбање (56,3%), замор (53,1%) и проблеми со концентрација (39,6%), покажа студијата.

Губење на косата
Истражувачите откриле дека само еден симптом – опаѓање на косата – опаднал помеѓу пет и 12 месеци, при што зачестеноста паднала од 26,1% на 10,4%.

Од друга страна, симптомите како што се отежнато дишење, т.е отежнато дишење и проблеми со дишењето и замор значително се зголемија. Инциденцата на диспнеа се зголеми од 27,1% на 37,5%, а заморот се зголеми од 41,7% на 53,1%.

„Долгорочните неврокогнитивни симптоми на ковид може да траат најмалку една година по појавата на првите симптоми на ковид-19 и можат значително да го намалат квалитетот на животот“, велат истражувачите.

Оваа студија уште еднаш потврди дека луѓето кои се борат со ковид можат да почувствуваат симптоми дури и неколку месеци откако се заразиле со коронавирусот. Претходните студии покажаа дека оваа состојба повеќе ги погодува жените отколку мажите, пренесува „Форбс“.

200 симптоми
Понатаму, според неодамнешното истражување објавено во списанието „Lancet’s E Clinical Medicine“, повеќе од 200 симптоми се поврзани со долгиот ковид, и тие влијаат на дури десет органски системи во телото.

Некои од симптомите пријавени од пациентите беа: осип, лупење на кожата, проблеми со варењето на храната, грчеви во мускулите, губење на слухот, зуење во ушите, замор, халуцинации, губење на меморијата, треперење, треска, болка во грлото, заматен вид, конјунктивитис, отежнато дишење, кашлање крв, кивање, сува кашлица, промени на прстите, несвестица итн.

Слични содржини