Актуелно
Почетна / Глобално / Сириската армија воспостави контрола врз северозападниот дел на провинцијата Алепо

Сириската армија воспостави контрола врз северозападниот дел на провинцијата Алепо

Сириската армија денеска соопшти дека презела целосна контрола над десетици градови во северозападниот дел на покраината Алепо и најави продолжување на офанзивата за елиминирање на џихадистичките групи.

Армијата воспостави и контрола над автопатот М5, најбрзата рута помеѓу Дамаск и градот Алепо.

Со поддршка на руското воено воздухопловство, сириската армија од почетокот на годината се обидува да ги заземе руралните делови на покраината Алепо и делови од соседната покраина Идлиб, каде се наоѓаат последните бунтовнички упоришта.

Иако Русија и Турција во јануари договорија за прекин на огнот  во тие области, но сириската армија со помош на своите сојузници – Русија и Иран продолжува да напредува кон Идлиб.

loading...