Актуелно
Почетна / Анализи / Размисли / Сириски Курди: Русија ја пишува историјата на Блискиот Исток

Сириски Курди: Русија ја пишува историјата на Блискиот Исток

При отворањето на курдско претставништво во Москва немало официјални руски претставници

 20160211.revljwpruy

Курдските “сепаратисти” од Сирија отворија  претставништво во Москва со цел да си обезбедат поддршката на Кремљ за прашањето за своето учество во преговорите за Сирија, независно од приговорите на Турција, соопшти France Presse. Агенцијата  го цитира лидерот на Меѓународната унија на Курдите Мераб Шамоев дека тоа е “историски момент за курдскиот народ”. Тој додава: “Русија е голема сила и важен играч на Блискиот Исток, притоа  ја пишува историјата на регионот”. Според него, со отворањето на претставништвото е направена голема политичка чекор “за сириските Курди. Официјалните лица од руското надворешно-политичкото завод на Русија се воздржани од учество во церемонијата на отворање на канцеларија за да се зачува видливост за територијален интегритет на Сирија. Застапувањето ќе работи во Москва со статус на јавна организација.

loading...