Ситуацијата со короната е надвор од контрола: Чешкиот министер за здравство поднесе оставка

од Vladimir Zorba

Чешкиот министер за здравство, Адам Војтех, денеска неочекувано поднесе оставка поради епидемијата „Ковид-19“, која е надвор од контрола во Чешка од септември, а во последните 14 дена е втора во Европа, по Шпанија, според бројот на новозаразени на 100.000 жители.

„Јас веќе ја доставив оставката до премиерот. Сакам со тоа да овозможам разрешување на епидемијата на коронавирус, која ќе нè следи уште некое време“, изјави Војтех пред новинарите.

Премиерот Бабиш го пофали министерот за справување со „првиот бран“ на „неверојатно успешен начин“ и изрази разбирање дека, како што напиша на Твитер, Војтех, згрозен од политиката и медиумите, сепак реши да си даде оставка и да остане. само член на владејачката партија АНО на Бабиш.

Опозицијата, сепак, предупредува дека министерот за здравство е само „жртвено јагне“ и дека главниот виновник за црната статистика Ковид-19 со над 3.000 новозаразени за еден ден во текот на минатата недела во Чешка, е самиот Бабиш, кој спречи Војтех да воведе построги мерки и обновена обврска за носење маски.

За време на викендот, додека оставката не беше ни спомната, самиот министер Војтех рече дека му е жал што не застанува порешително зад заострувањето на мерките и дозволи да се направи грешка, иако маски и други построги мерки беа воведени само десет дена подоцна.

За време на викендот, Чешка ја прескокна Франција и е втора најлоша земја во Европа по Шпанија според бројот на позитивни случаи на коронавирус. Стапката на инфекција е 193 на 100.000 жители во Чешка во последните 14 дена, во Шпанија, која е на врвот на листата, стапката е над 300, а во Франција, која сега е со трета најлоша стапка, е 186.

Во регионот на Централна Европа, ситуацијата е далеку подобра: во Австрија 101 новозаразени на 100.000 жители во последните 14 дена, во Унгарија 103, во Германија 26, во Полска 21 и во Словачка 37.

Во неделата, во Чешка, првпат по шест дена, бројот на нови случаи падна под 1.000 случаи за 24 часа, на 985, но за време на викендите, многу помалку се тестира.

Од вкупно 49.290 заболени лица од почетокот на епидемијата во Чешка, 503 починале, 24.032 се активни случаи, од кои 503 се лекуваат во болници.

loading...

Слични содржини