Сјарто: Некои земји нема да можат да ја преживеат зимата без руски гас

од Берта Китинска

Унгарија има доволно резерви на гас во своите магацини пред зимата благодарение на испораките од Руската Федерација, но многу други европски земји нема да можат да ја преживеат зимата без руско гориво, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

Во интервју за РИА Новости, тој рече дека не може да зборува во име на други земји, но дека Унгарија нема да може да се справи со зимата ако запре испораките на руски гас.

Слични содржини