Скопје и Куманово со најголем број на заразени лица со ковид

од Берта Китинска

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на КОВИД-19:

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 82529, Активни 5735

Куманово 11247, Активни 979

Тетово 10796, Активни 948

Прилеп 8995, Активни 300

Гостивар 7947, Активни 488

Битола 7044, Активни 287

Велес 6151, Активни 324

Охрид 5906, Активни 515

Кавадарци 5844, Активни 225

Струмица 5693, Активни 331

Штип 5660, Активни 248

Кичево 3934, Активни 411

Струга 3774, Активни 365

Кочани 3206, Активни 144

Гевгелија 2392, Активни 83

Неготино 2305, Активни 38

Свети Николе 1872, Активни 119

Ресен 1527, Активни 96

Радовиш 1501, Активни 97

Дебар 1447, Активни 124

Крива Паланка 1398, Активни 86

Берово 1207, Активни 34

Делчево 1115, Активни 67

Виница 1022, Активни 52

Пробиштип 907, Активни 43

Валандово 806, Активни 36

Богданци 544, Активни 11

Кратово 551, Активни 55

Крушево 518, Активни 14

Македонски Брод 465, Активни 30

Демир Хисар 432, Активни 20

Демир Капија 409, Активни 7

Пехчево 310, Активни 5

Македонска Каменица 294, Активни 19

Дојран 139, Активни 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.887 бројката на оздравени пациенти е 170.956, на починати е 6.594, а бројот на активни случаи изнесува 12.337.

Слични содржини