Словачка ги испрати првите борбени авиони МиГ во Украина

од Stefanija Kuzmanovska

Словачка ги испрати првите четири борбени авиони МиГ 24 во Украина, соопшти тамошното министерството за одбрана.

Да потсетиме, Словачка пред неколку дена објави дека во Украина ќе испрати вкупно 13 авиони.

„Првите четири борбени авиони МиГ 29 безбедно се предадени на украинските вооружени сили и веќе ја напуштија територијата на Словачка. Голема благодарност до сите вклучени тимови за нивната фантастична професионална работа“, стои во соопштението.

Слични содржини