Словенија подобра од Франција, Дончиќ со крвава глава броеше до 47 и урна рекорд

Словенечката кошаркарска репрезентација ја совлада Франција со резултат 88:82 и со победа ја заврши групната фаза на Евробаскетот.

Натпреварот во најголем дел беше изедначен, но Словенците одиграа посигурно, особено во последната четвртина, кога француските кошаркари целосно ја загубија концентрацијата и со неколку загубени топки и дозволени контранапади дозволија Словенија на крајот да слави резултатски. од 88:82.

Монструозна вечер имаше Лука Дончиќ, кој постигна 47 поени, забележа седум скока и асистираше пет пати. Го следеше Горан Драгиќ со 14 прекини и по четири скока и асистенции.

Дончиќ одигра фантастичен натпревар и покрај повредата на главата која ја заработи при крајот на првото полувреме, поради што побара лекарска помош. Словенецот со 47 поени стана играчот со најмногу поени на еден натпревар во последните 65 години и е втор во таа категорија досега зад само Еди Терас од Белгија.

Во редовите на Франција најдобар беше Руди Гобер со 19 поени и осум скока и Томас Хеуртел кој забележа дабл-дабл со 10 поени и 10 асистенции.

Словенија групната фаза ја заврши на првото место во групата Б со четири победи, а единствениот пораз им го нанесе репрезентацијата на Босна и Херцеговина.