Снег во пролет: Побелеа делови на Хрватска и Словенија

од Берта Китинска

Снег има во делови на Хрватска и Словенија.

Во Загреб утрово паѓа снег кој не се задржува на земја, а послаби врнежи има во Крапина и Копривница. Според метеоролозите, во ридско-планинските предели каде е можна потенка снежна покривка.
Во Словенија врнежите се претворија во снег и во пониските предели, а во текот на денот е можна појава на лапавица, пренесува СТА.

Слични содржини