Снимањето на Rust ќе продолжи со Болдвин во главната улога

од Stefanija Kuzmanovska

Снимањето на вестернот „Rust“ со Алек Болдвин во главната улога ќе продолжи, изјави во понеделникот адвокат на продукцијата, неколку дена откако обвинителите соопштија дека ќе го обвинат актерот за фаталното пукање во кое загина снимателката Халина Хачинс.

Болдвин ќе продолжи да го игра дедото, а Џоел Соузда ќе се врати да го режира „Rust“ откако беше ранета во пукотницата во октомври 2021 година, изјави Мелина Спадоне, адвокатка на продукцијата.

Сопругот на починатата снимателка, Мет Хачинс, останува извршен продуцент, рече таа.

„Филмот ќе биде завршен“, се вели во соопштението на Спадоне.

Хачинс беше убиена на филмски сет во близина на Санта Фе, Ново Мексико, кога пиштолот што го испука Болдвин испука жив куршум кој исто така ја погоди и Соуза.

Болдвин постигна договор со семејството Хачинс во октомври, според кој Хачинс ја презема продуцентската улога, а снимањето продолжува овој месец.

Болдвин ја негира одговорноста за пукањето. Тој рече дека никогаш не треба да се дозволуваат живи куршуми на филмски сет и дека ракувачите со оружје се одговорни за огненото оружје.

Сега, истрагата од Канцеларијата на шерифот во Санта Фе мора да открие како вистинските куршуми влегле на филмскиот сет.

Правните аналитичари велат дека обвинителите ќе се соочат со тешка битка обвинувајќи го Болдвин без доказ дека знаел дека има живи куршуми и дека не презел никакви мерки на претпазливост.

Слични содржини