Снимка од забавата каде 14 малолетници во бессознание завршија во болница (ВДИЕО)

од Берта Китинска

Група од 14 малолетници, синоќа беа пренесени од Ада Циганлија во Воено-медицинската академија во бессознание, но утрово биле пуштени дома,пишуваат српските медиуми.

Момчето кое присуствувало на синоќешната забава на Ада Циганлија во Белград, а за кое се веруваше дека се удавило, бил пронајден жив, но пијан.

На забавата, за која се претпоставува дека имало околу 1.000 луѓе, тинејџери на возраст од 15 и 16 години им бил послужен алкохол, а поради забрната  организаторите ќе добијат прекршочна пријава.

Пијалоците мораше да интервенира бидејќи  младите подоцна по дејството на алкохол почнале да дивеат и  кршеа сè околу нив, па дури и фрижидери со сладолед. Иако на почетокот се сомневаше дека некој намерно истурил нешто во пијалокот за младите затоа што сите имале слични симптоми, сепак било утврдено дека се отруени од алкохол. Наводно, билетот за забавата чинел околу 10 евра со неограничени пијалоци.

Воено-медицинската академија објави дека сите 14 малолетни лица кои биле примени поради алкохолна интоксикација биле пуштени дома во добра општа состојба откако им била укажана помошта.

Слични содржини