Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Со маска сум како осамениот ренџер, вели Трамп

Со маска сум како осамениот ренџер, вели Трамп

Американскиот претседател објасни, по долгорочно одбивање да носи маска поради коронавирусот, зошто е тоа така.

Имено, Доналд Трамп рече дека кога ќе облече маска, тој изгледа како лик од филмот и стрипот „Lone Ranger“ и дека тоа му се допаѓа.

Еден ден откако еден републикански пратеник прокоментира дека претседателот сега носи маска во јавноста за да остави добар пример за Американците, Трамп рече дека сметал дека маските се добри и дека е „целосно за нив“.

Трамп истакна дека дефинитивно ќе носи маска доколку се најде во голема толпа, пренесува АП.

Во почетокот на април, Центарот за контрола и спречување на заразни болести (ЦДЦ) препорача граѓаните да носат маски во јавноста, особено на места каде што не е можно да се одржи физичката дистанца.

Трамп долго време се спротивстави на фотографирање со маска, тој дури ги исмеваше упатствата на ЦДЦ, според АП, велејќи дека е смешно како главен човек да се среќава со шефовите на држави кои носат маска .

Сепак, сега тој ја смени „плочата“ и изјави колку сака да носи маска и колку му одговара.

„Носам црна маска и мислам дека изгледа добро“, рече Трамп и додаде дека изгледа како осамениот ренџер, измислен лик од Дивиот Запад, кој има црна маска околу очите.

„Јас немам проблем со тоа (носејќи маска) и ако луѓето се чувствуваат добро со маска, треба да ја носат“, рече Трамп.

loading...