Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Со огромно мнозинство во грчкиот Парламент изгласан Законот за право на глас на Грците кои живеат во странство

Со огромно мнозинство во грчкиот Парламент изгласан Законот за право на глас на Грците кои живеат во странство

Со 288 гласа „за“ од вкупно 300 пратеници, грчкиот Парламент даде зелено светло за законот за право на глас за Грците кои живеат во странство. Ова мнозинство кое се смета за историски консензус во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Новиот закон го поддржаа сите партии со исклучок на партијата на поранешниот министер за финансии Јанис Варуфакис, МЕРА25, која што беше против.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговиот говор на расправата непосредно пред гласањето рече дека станува збор за историска седница со голем меѓупартиски консензус.

loading...