Соборен рекордот на парискиот маратон

од Vladimir Zorba

Кениецот Елиша Ротич победи во Парискиот маратон во неделата, додека Тигист Мемује (Етиопија) славеше во женска конкуренција.

Ротич постави рекорд со време 2:04:21 и го собори рекордот стар седум години на Кениецот Кенениса Бекеле (2:05:04). Втори беше Етиопјанецот Хајлемармама Кирос, а трет беше уште еден Кениец – Хилари Кипсамбу.

Кај жените, Мемује победи со време од 2:26:12, а втора беше нејзината сонародничка Јенеш Динкеса, додека трета уште една етиопска тркачка – Фанту Jimима.

Парискиот маратон, на кој учествуваа 60.000 тркачи од 145 земји, требаше да се одржи во април, но беше одложен за шест месеци поради пандемија на коронавирус.

Трката не се одржа во 2020 година.

Слични содржини