Почетна / Актуелно / Соборени ракети над Сирија, Пентагон: Не се наши

Соборени ракети над Сирија, Пентагон: Не се наши

 

Сириските воздухопловни сили одговорија на воздушен напад над Хомс, кој имал за цел да ја погоди воздухопловната база „Шајрат“, јави сириската телевизија.

Пентагон соопшти дека во тоа време и над таа област немало американски воени активности.

Ракетите се соборени од државните одбранбеи сили, пренесе Ројтерс.

Сириските медиуми не прецизираат кој можел да ги испали ракетите.

На прашањето за наводите за ракетен напад на „Шајрат“ во сирискиот регион Хомс, Пентагон соопшти:

„Нмеаше воени активности на САД во таа област во тоа време“, пренесе британската агенција.

Оваа информација е објавена три дека по нападите на западните земји во Сирија по обвинението дека извршен е напад со хемсико оружје од силите на претседателот Башар ал Асад.

Струшњаците на меѓународната организација за забрана на хемиско оружје (OPCW) кои во саботата покренаа истрага за можна употреба на такво оружје во Сирија, соопшштија дека утре ќе одат во Дума за да продолжат со истрагата.

Русија, која се обврза да осигура безбедност на мисијата во Дума, соопшти дека дошло до доцнење за заминување на терен од безбедносни причини затоа што на патиштата има мини кои не се отстранети.
.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da Rusija ne želi da ugrozi rad misije OPCW kako su britanske vlasti to ranije navele.