Соборениот претседател на Перу бара егзил во Мексико

од Stefanija Kuzmanovska

Мексико започна консултации со перуанските власти во врска со барањето на поранешниот претседател Педро Кастиљо да побара азил во таа земја, објави мексиканскиот министер за надворешни работи.

Амбасадорот на Мексико во Перу се сретна со Кастиљо, каде што се наоѓа, изјави министерот за надворешни работи Марсело Ебрард.

Кастиљо беше уапсен откако во средата се обиде да го распушти Конгресот во последен обид да избегне гласање за импичмент.

Ебрард сподели копија од барањето за азил на Кастиљо напишано од неговиот адвокат, во кое адвокатот вели дека Кастиљо бил „во голема опасност“ во Перу и претрпел „неосновано прогонство“.

Адвокатот, исто така, напишал дека не може да се види со Кастиљо, за кој Ебрард рече дека мексиканската амбасада го примил во 2 часот по полноќ по локално време.

Перуанските власти „дејствуваа со политичка мотивација во однос на Кастиљо“, напиша адвокатот Виктор Гилберт Перез, „до тој степен што тие имаат намера да го гонат за обични изјави за волја или намери кои не претставуваат никакво кривично дело“.

Кастиљо, поранешен учител и синдикален активист, беше уапсен во средата под обвинение за бунт и заговор. Во исто време, тој се соочува со одделни обвиненија за корупција, кои тој ги негира.

Прелиминарното сослушување во четвртокот се обиде да ја процени законитоста на апсењето на Кастиљо, како и да ја допре истрагата на Одделот на јавниот обвинител за наводите дека тој ги организирал немирите.

Слични содржини