Собранието втор ден расправа за Буџетот

од Vladimir Zorba

 

  Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи расправата за Дополнетиот предлог на измените и дополнувањата на Буџетот за 2017. Ова е втор ден од расправата за ребалансот на Буџетот, во која пратениците од владејачкото мнозинство и опозицијата ги изнесуваат, главно, различните ставови во врска со него.

Седницата во 17 часот беше прекината, а претседателот на Собранието Талат Џафери продолжението го закажа за утре во 11 часот. 

Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ повторно со став дека со ребалансот на Буџетот се крати на капиталните инвестиции, се намалуваат парите за образованието, здравството, полицијата, армијата, се вработуваат партиски кадри, а обвинија и дека ќе се градат кампови за мигрантите.

Пратениците од СДСМ посочија дека со овој ребаланс на Буџетот се кратат нереалните трошења. Имаше низа забелешки за 11-годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ.

Дебата за ребалансот на Буџетот, која започна на 1 август, предвидено е да трае пет дена

Слични содржини