Сојузник на Путин ги обвинува САД дека се вмешани во обиди за атентат на про-воени Руси

од desk4
164 прегледи

 

Близок сојузник на Владимир Путин ги обвини САД дека се вмешани во обиди за убиства на про-воени Руси.

Секретарот на рускиот совет за безбедност, Николај Патрушев, рече дека Америка имала улога во убиството на воен блогер и во бомбашкиот напад со автомобил на националистички писател и политичар.

Дарја Дугина, ќерка на истакнат руски националист, беше убиена во автомобил-бомба во август.

Провоениот блогер Владлен Татарски, чие вистинско име беше Максим Фомин, беше убиен во кафуле откако му беше предадена биста со експлозив.

Дарја Трепова е обвинета дека стои зад бомбашкиот напад и е во притвор.

Писателот Захар Прилепин ги скрши двете нозе претходно овој месец, откако експлодираше бомба во автомобилот со кој патуваше.

Човекот по име Александар Пермјаков е обвинет за терористички чин, соопшти Канцеларијата на Јавното обвинителство.

 

Слични содржини