СПЕЈС Х ЌЕ СЛЕТА НА МСЕЧИНАТА: НАСА го избра леталото на Елон Маск за следната вселенска авантура

од Stefanija Kuzmanovska

НАСА го избра леталото на компанијата на Елон Маск „Спејс Х“, со цел да ги испрати своите астронаути на Месечината за прв пат од 1972 година.

Како дел од мисијата Артемис, астронаутите треба да слетаат на Месечината во 2024 година.

Компанијата „Спејс Х“ победи две конкурентски компании.

Во мисијата за првпат треба да биде вклучена жена и личност која нема бела боја на кожа, објави „Танјуг“.

„Спејс Х“ со години ги усовршува прототипите на вселенскиот брод „Старшип“, кој наликува на ракетни бродови од научна фантастика.

Слични содржини