Актуелно
Почетна / (не)Секојдневно / Спектакуларна глетка: Комета фатена над Јадранско море (ВИДЕО)

Спектакуларна глетка: Комета фатена над Јадранско море (ВИДЕО)

Видеото на кометата Неовајс, како лета над Јадранското Море, стана вирално на социјалните мрежи.

На клипот се гледа како кометата лета над облаците, а во позадина се гледаат одалечените sвезди.

Според НАСА, кометата Неовајс, која е со дијаметар од околу пет километри, е неочекувано „видлива“.

Ова небесно тело е откриено на крајот на март, а научниците тврдат дека нејзиниот орбитален период ќе трае 6.776 години.

loading...