Срамната изјава на Лидија Вукичевиќ за силувањето предизвика гнев (ФОТО)

од Nikola Popovski

Случајот со српската актерка Даниела Штајнфелд, која го обвини својот колега Бранислав Лечиќ за силување, ја разбранува балканската јавност, а несоодветен и крајно скандалозен коментар на целата таа ситуација даде и актерката Лидија Вукичевиќ.

Зборувајќи за случајот Штајнфелд-Лечиќ, Лидија рекла „Како тоа никој не ја силувал неа за време на 30 години кариера“.

„Се прашувам како никој не ме силуваше. Еве, јас сум на сцената веќе околу 30 години, не сум ниту грда, ниту ваква или таква. Бев една од најпопуларните актерки во стара Југославија. Не велам дека мажите не ми се наметнуваа на тој начин, но никој не ме силуваше, сите беа разумни и го разбираа моето одбивање“, рекла актерката.

Нејзината скандалозна изјава, во која нема ни тронка емпатија и сочувство, и која е длабоко погрешна и опасна, предизвика, како што се очекуваше, лавина негативни коментари на социјалните мрежи. Српската јавност повикува на нејзино „откажување“, алудирајќи на фактот дека Лидија Вукичевиќ треба да биде жртва на „откажана култура“, односно да биде „откажана“ поради нејзините несоодветни ставови.

Луѓето се потсмевале и на нејзината изјава дека има „30 години кариера“, имајќи предвид дека е позната само по улогата во серијата „Подобар живот“.

„Кога прочитав дека Лидија Вукичевиќ има 30 години кариера“, напишал еден корисник на Твитер, споделувајќи наслов од еден весник на кој пишува „Тој беше на боледување 35 години“.

„Лидија Вукичевиќ пронајдена како малоумна на интернет порталот“, гласел друг коментар.

„Лидија Вукичевиќ има кариера, секој ден учиш нешто ново“, напиша друг корисник на Твитер.

„Ајде да погледнеме зошто ова е погрешно на толку многу нивоа и што е проблематично и зошто медиумите даваат толкав голем простор колку што даваат“, гласел друг коментар на оваа социјална платформа.

Слични содржини