Срби и Хрвати уапсени со еден тон кокаин во едрилица: Запленета стока вредна 100 милиони долари

од Vladimir Zorba

Српски државјанин е уапсен во Атлантикот, во близина на Азорските Острови, со еден тон кокаин на едрилица, со која учествувале во регатата. Освен Србинот, со лисици на рацете завршија и Хрвати и Белгијци.

Според порталот „Опинион де Малага“, постои сомневање дека британскиот наркокартел ангажирал тројца искусни скипери да превезуваат дрога на едрилица вредна дури 100 милиони евра, а кокаинот бил скриен во бродот во специјално направени бункери.

– Дрогата е запленета во близина на Азорските Острови, а утврдено е дека групата ангажирала државјани на Србија, Хрватска и Белгија кои биле вешти во преминувањето на океанот и кои тоа го правеле неколку пати. Станува збор за лица за кои полицијата претходно истражувала и внимавала – според шпанските медиуми.

Полицијата ја пресретнала едрилицата во чамци, која била влечена до Гран Канарија.

– Агентите ја пребаруваа едрилицата повеќе од два часа за да откријат каде е скриен кокаинот, а уапсените беа крајно мирни, бидејќи беа убедени дека истражителите не можат да ги најдат пакетите со дрога – пренесоа шпанските медиуми.

Како што се наведува, кокаинот бил спакуван во пакувања од по еден килограм, а просторот каде што го чувале бил исклучително таен, пишува Блиц.

Проценетата вредност на запленетиот кокаин е 40 милиони евра во Шпанија, додека во Велика Британија, за чиј пазар наводно е подготвен, би достигнал вредност од над 100 милиони евра.

Слични содржини