Србија и Ѓоковиќ остана без финалето во Дејвис купот

од Nikola Popovski

Дублот на српската репрезентација, во кој настапуваа Новак Ѓоковиќ и Филип Крајиновиќ, беше поразен од ривалите од Хрватска, Никола Мектиќ и Мате Павиќ со 7:5, 6:1 во решавачкиот натпревар од полуфиналето на Дејвис купот, што ги одведе Хрватите во финалето.

Првиот сет не мина перфектно за Србија, бидејќи веќе во вториот гем Ѓоковиќ и Крајиновиќ четири пати мораа да спасуваат брејк топка, но на крајот сепак успеаја да стигнат до 1:1.

Србија од тој момент играше многу посигурно на свој сервис, но во исто време не успеа посериозно да го загрози хрватскиот дубл, бидејќи во целиот прв сет успеа да одзеде само осум поени на сервис на ривалот.

Сепак, во осмиот гем успеаја да ја одбранат и петтата брејк шанса, па резултатот беше 6:5 и Србија имаше сервис за опстанок во првиот сет.

Два лоши поени донесоа 0:30 за Хрватите, Новак и Филип успеаја да израмнат, но потоа загубија два поени, па резултатот беше 1:0.

Во вториот сет практично се распадна српскиот дубл. При резултат 1:1, Хрватите врзаа дури пет гема и со убедливи 6:1 обезбедија борба за трофејот.

Да потсетиме, во второто полуфинале во сабота, силите ќе ги одмерат Германија и Русија, која е прв фаворит на натпреварувањето.

Слични содржини