Србија се враќа во нормалниот живот: Закажани „еден куп“ фестивали

од Берта Китинска

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, утрово изјави дека на вчерашната седница на Кризниот штаб, укинати се скоро сите анти-епидемиски мерки и дека земјата се враќа во нормален живот.

Весиќ на ТВ Прва изјави дека е многу задоволен од тоа и изјави дека во Белград се вакцинирани 52,1 процент од населението, односно 725.225 лица и изјави дека во следните седум дена главниот град ќе достигне 700.000 граѓани кои добиле друга доза.

Весиќ посочи дека фестивалите ќе можат да се организираат со специјално одобрување од Кризниот штаб за секој фестивал, што значи дека ќе се одржат Пиво фест, Егзит и други фестивали.

Тој објасни дека тоа е многу важно за Белград затоа што голем број странски туристи доаѓаат поради фестивалот, а Белград живее од странски туристи.

„Очекувам нашите хотели да бидат полни во текот на летото, а тоа значи работни места за нивните вработени, за таксисти, туристички водичи, продавачи на сувенири, …“, рече Весиќ.

Тој повтори дека неговата работа е да се бори за работни места во Белград и додаде дека затоа е важна вчерашната одлука на Кризниот штаб за ублажување на мерките.

Весиќ испратил барање до угостителите и до сите организатори на собирите да се погрижат за почитување на важечките мерки за вирусот корона да не се врати во есен и зима.

Тој изјави дека условите за одржување свадби се мерење на температурата, растојание помеѓу масите, 50% зафатеност на капацитетот и плексиглас помеѓу музиката и гостите.

Слични содржини